Wyciągarki samochodowe są jednym ze sprzętów, które niejednemu miłośnikowi napędu na cztery koła uratowały podróż. Sprawdzają się nie tylko w sytuacjach na drodze, ale również poza nią. Na rynku istnieje szeroki wachlarz produktów tego rodzaju, które dopasowują się do rozmaitych potrzeb klientów. Warto jednak, by dopasowały się też do parametrów samochodu i przedmiotów, które będą za ich pomocą wyciągane.
Sporym zainteresowaniem cieszą się wyciągarki ręczne, które wbrew panującej opinii mają całkiem solidną konstrukcję i dobre parametry. Przemawia za nimi także ich poręczność. Ale czy warto kupić wyciągarkę ręczną? Kiedy sprawdzi się najlepiej?
Jak pracuje wyciągarka ręczna?
Wyciągarka ręczna służy głównie do wyciągania samochodów z grząskiego gruntu lub osuwiska. Jest to najtańsza i najlżejsza wyciągarka, ze wszystkich dostępnych na rynku rodzajów. Ze względu na brak mechanizmu wspomagającego jej automatyczne działanie, jest niezwykle poręczna. Wystarczy użyć siły własnych mięśni, aby wprawić wyciągarkę w ruch. Jest także bardzo prosta w obsłudze, co cenią sobie kierowcy lubiący proste rozwiązania.
Wybierając wyciągarkę samochodową należy przede wszystkim zastanowić się – do czego będzie nam służyć najczęściej. Dopiero na tej podstawie wybierana jest odpowiednia moc wyciągu oraz jej wymiary.
Wyciągarka ręczna – zalety
Kupując profesjonalną wyciągarkę ręczną od zaufanego i dobrego producenta, możesz liczyć na bezpieczną i stabilną pracę. Kierowcy doceniają w tym urządzeniu jego niewielkie rozmiary i wyposażenie w odpowiednie zabezpieczania (uchwyt zwalniający linę, zabezpieczenie przeciążeniowe).
Oprócz tego, wyciągarka ręczna jest skonstruowana tak, aby człowiek, który ją obsługuje mógł sobie poradzić z wyciągnięciem nawet bardzo ciężkich przedmiotów. Kupując odpowiedni model będziesz w stanie nawet udźwignąć przedmioty ważące do 5 ton! Taki rodzaj wyciągarek będzie wtedy wyposażony w specjalne przełożenie.
Kiedy najlepiej sprawdzi się wyciągarka ręczna?
Wyciągarka ręczna nie ma takiej mocy, jak jej elektryczny lub hydrauliczny odpowiednik. Z uwagi na to należy pamiętać, że nie każda wyciągarka ręczna będzie nadawała się do niezwykle ciężkich prac, takich jak wyciąganie gabarytowych samochodów z grząskiego gruntu.
Jeżeli często wybierasz się na tego typu wyprawy, należy zainwestować albo w niezwykle mocną i trwałą wyciągarkę ręczną, albo postawić na profesjonalną wyciągarkę elektryczną lub hydrauliczną. Dwie ostatnie najlepiej sprawdzą się w przypadku regularnego uczestnictwa w rajdach po trudnym terenie.
W takim razie – kiedy kupić wyciągarkę ręczną? Przede wszystkim jeżeli chcesz, aby wyciągarka ułatwiła Ci wciąganie samochodów na lawety lub pomagała przetransportować pojazd, który się zepsuł w bezpieczne miejsce – ale na niewielką odległość. Wyciągarki ręczne są również chętnie kupowane przez osoby posiadające własne łodzie. Dzięki nim, mogą bez problemu wyciągnąć łódź z wody na brzeg, a także załadować ją na samochód i przetransportować.
Wyciągarki ręczne są także wykorzystywane na placach budowy lub w warsztatach mechanicznych. Usuwa się z ich pomocą większe kamienie czy ciężkie do wykarczowania pnie drzew podczas oczyszczania terenu pod budowę.
źródło zdjęcia: freepik.com