Sprawdzenie auta przed kupnem to czynność trudna, o której wiele osób chcących nabyć samochód tak naprawdę niewiele wie. Nie ma co się dziwić, w końcu nie codziennie kupuje się samochód. Warto jednak znać podstawowe sprawy związane ze sprawdzaniem używanego samochodu.
Powłoka lakiernicza
Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy rozważa się nabycie danego samochodu z drugiej ręki, jest dobra ocena jego powłoki lakierniczej. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, aby dowiedzieć się, czy brał on udział w wypadku, lub też gdzie może znajdować się korozja.
Oryginalna warstwa lakieru jest mniej więcej taka sama na całej powierzchni auta, dlatego też, jeśli któryś z elementów był powtórnie malowany, będzie się on odznaczał na tle pozostałych. Wystarczy więc użyć miernika lakieru, aby dowiedzieć się, jaka była historia auta.
Oznaczenia szyb
Podczas sprawdzania lakieru auta warto od razu rzucić okiem na to, jakie są obecne oznaczenia na szybach. Nie każdy o tym wie, lecz każda szyba posiada na sobie wydrukowane oznaczenia określające m.in. to, z jakiego jest roku, a nawet miesiąca. Można więc łatwo sprawdzić, czy któraś z nich nie była wstawiana np. kilka lat później, co rzecz jasna oznaczałoby jej wybicie. Taka informacja w połączeniu z lakierowaniem poszczególnych elementów auta może dać pewność co do jego przeszłości.
Ocena wnętrza
Jeśli jednak zarówno lakier jak i szyby nie wzbudzają podejrzeń, można przejść do oceny wnętrza auta. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwala zweryfikować podawany przez sprzedawcę przebieg samochodu. Często bowiem zdarza się tak, że auto o dużym przebiegu sprzedawane jest ze znacznie mniejszym zadeklarowanym przebiegiem. Ocena wnętrza auta pozwala to zweryfikować, ponieważ w przypadku auta z dużą ilością przejechanych kilometrów widoczne będą wyraźne ślady zużycia na siedzeniu, kierownicy, czy też lewarku zmiany biegów.
Jazda próbna
Ostatnią sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy ocenia się samochód, jest jazda próbna. Dzięki niej uda się ocenić, jak dane auto zachowuje się na drodze, lecz przede wszystkim, czy wszystkie jego układy działają tak, jak powinny. Szczególnie mocno zaleca się nasłuchiwać odgłosów, które auto wydaje. Sprawny pojazd nie powinien podczas jazdy stukać, czy też pukać. Silnik powinien chodzić równo, a hamulce nie powinny piszczeć. Żeby jednak móc te wszystkie rzeczy sprawdzić, poleca się wyłączenie radia, zmniejszenie siły nawiewów, a także zamknięcie szyb, tak aby wyeliminować jakiekolwiek możliwe zakłócenia w wydawanych przez samochód dźwiękach.