Wybór na samochód z rynku wtórnego pada głównie ze względów finansowych. Na taki nabytek decyduje się wielu Polaków. Sprawę trzeba jednak dobrze przemyśleć, aby auto okazało się strzałem w dziesiątkę i służyło przez długi czas. Warto przy tym przestrzegać paru ważnych zasad.
Używane auto – budżet i konkretne potrzeby
Najlepszy samochód – bez względu na to, czy będzie to np. nowy Ford Kuga, czy egzemplarz z rynku wtórnego – to samochód w pełni odpowiadający konkretnym potrzebom oraz możliwościom finansowym. Jego wybór jest zatem bardzo indywidualną sprawą wymagającą znalezienia odpowiedzi na kilka pytań. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, w jakich warunkach i z jaką częstotliwością pojazd będzie użytkowany. Jeśli ktoś szuka osobowego auta klasy średniej do jazdy po mieście, dobrym wyborem będzie np. wspomniany już Ford Kuga. Osobom mieszkającym na terenach górskich lub często podróżującym w trudnych warunkach bardziej przyda się SUV. Budżet ma tu też niemałe znaczenie, ponieważ w dużym stopniu ułatwia selekcję ofert.
Używane auto – weryfikacja ofert
Znając własne preferencje, o wiele prościej jest dokonać wyboru ofert, które zostaną poddane weryfikacji w tracie oględzin. W tym miejscu warto przypomnieć, że używane auto można kupić nie tylko od osoby prywatnej, ale i w salonie takim jak np. Autoplaza, który w swej ofercie ma nie tylko nowe pojazdy. Sprzedawca powinien udostępnić nabywcy dokumentację auta oraz umożliwić mu jazdę próbną. Tylko w ten sposób da się sprawdzić, jak samochód zachowuje się podczas jazdy. Przy okazji należy złożyć wizytę w sprawdzonym warsztacie, gdzie pojazd obejrzą fachowcy.
Używane auto – formalności
Umowa kupna-zakupu musi być skonstruowana tak, aby nie wzbudzała żadnych zastrzeżeń. Warunki transakcji powinny być określone jasno i przejrzyście. Kupując samochód na rynku wtórnym, należy liczyć się z obowiązkiem uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Trzeba także dopilnować kwestii związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu.