Silnik to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Jego stan wpływa nie tylko na jakość jazdy, ale również na bezpieczeństwo na drodze. Odpowiednia pielęgnacja silnika samochodowego pozwala wydłużyć jego żywotność i poprawić wydajność. Jednym z aspektów dbania o jednostkę napędową jest jej regularne czyszczenie. Jak i czym myć silnik, aby mu nieświadomie nie zaszkodzić? Wszystko wyjaśniamy w artykule!
Dlaczego warto myć silnik?
Czysty silnik to nie tylko kwestia estetyczna. Nagromadzone zanieczyszczenia mogą prowadzić do powstawania poważnych problemów, które wpływają niekorzystnie na wydajność urządzenia. Brud, kurz i wycieki oleju, które gromadzą się na silniku, powodują jego przegrzewanie się oraz przyczyniają się do powstawania korozji. Myjąc silnik regularnie, jesteśmy w stanie wyeliminować większość potencjalnych usterek urządzenia.
Pamiętaj, aby nie popaść w odwrotną skrajność i nie myć silnika zbyt często, kiedy nie ma ku temu realnej potrzeby. Przez swoje położenie osiadanie kurzu oraz zanieczyszczeń na zewnątrz i wewnątrz urządzenia jest nieuniknione, a ich śladowe ilości nie wpłyną niekorzystnie na pracę podzespołów. Gruntowne czyszczenie silnika powinno zostać przeprowadzone w bezpiecznych warunkach przy użyciu odpowiednich detergentów, aby nie dopuścić do powstania nieumyślnej awarii.
Czym umyć silnik?
Aby skutecznie wyczyścić jednostkę napędową, warto wybrać do tego specjalistyczny środek czyszczący do silnika. Zanieczyszczenia będące mieszanką oleju silnikowego i kurzu często przybierają postać tłustej, gęstej mazi, która może być trudna do usunięcia przy pomocy uniwersalnych płynów odtłuszczających. Dedykowany preparat do mycia silników usunie oleiste warstwy brudu, zaschnięte plamy po przepracowanym oleju oraz lotną rdzę. Płyn można wykorzystać również do mycia innych podzespołów pojazdu.
Produkty do czyszczenia silnika nie zawierają rozpuszczalników i substancji ropopochodnych, co czyni je bezpiecznymi dla plastików, gumy oraz powierzchni lakierowanych i chromowanych. Poza środkiem czyszczącym do mycia silnika będzie potrzebna ciepła woda, aby pozbyć się z komory silnika resztek płynu i rozpuszczonego brudu. Najszybszym rozwiązaniem jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Używaj wody pod niskim ciśnieniem, ponieważ zbyt mocny strumień może uszkodzić przewody i gumowe elementy.
Jak umyć silnik skutecznie i bezpiecznie?
Samo mycie silnika nie jest skomplikowaną czynnością, jednak należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Ułatwią one cały proces czyszczenia oraz zminimalizują ryzyko powstania awarii przez nieumyślne działanie.
Myj tylko zimny silnik
Nigdy nie myj rozgrzanego silnika. Jeśli przed rozpoczęciem czyszczenia jechałeś samochodem, poczekaj, aż urządzenie całkowicie ostygnie. Gorący silnik to nie tylko prosta droga do oparzenia się, ale również ryzyko powstania uszkodzeń. Woda i preparat myjący po kontakcie z rozgrzanym blokiem zaczną parować, co stwarza ryzyko uszkodzenia jednostki napędowej i okolicznych podzespołów. Powstałe opary są również poważnym zagrożeniem dla naszych dróg oddechowych.
Wyłącz akumulator i zabezpiecz instalację elektryczną
Aby uniknąć spięcia przy kontakcie z wodą, wyłącz akumulator. Następnie dokładnie zabezpiecz urządzenie oraz pobliskie przewody elektryczne, kostki i wiązki, aby nie miały kontaktu z cieczą. Najlepiej sprawdzi się do tego folia aluminiowa. Owiń ją szczelnie, aby nie poluzowała się podczas czyszczenia i nie było w niej żadnych szpar, przez które może przedostać się woda i płyn do mycia silnika. Pamiętaj również, aby po umyciu silnika pozostawić otwartą maskę, by silnik całkowicie wysechł. Zbyt szybkie odpalenie silnika, kiedy znajdują się w nim resztki wody, może uszkodzić układ.
Wybierz odpowiednie miejsce
Myjąc silnik przy użyciu myjki ciśnieniowej, nieuniknione jest zabrudzenie powierzchni dookoła samochodu. Wybierz miejsce, w którym podłoga jest łatwa do umycia i nie powstaną na niej permanentne plamy z resztek zanieczyszczeń. Nie myj silnika na trawie, ponieważ spływająca ciecz spowoduje nieodwracalne skażenie gleby. Pamiętaj, aby czyszczenie przeprowadzić na terenie prywatnym, ponieważ robiąc to na terenie publicznym, ryzykujesz otrzymanie mandatu za zanieczyszczanie dróg publicznych.
Mycie silnika samochodowego to ważna część jego konserwacji, która może wpłynąć na jego trwałość i wydajność. Dbanie o niego to inwestycja w długowieczność i sprawne działanie Twojego samochodu, która pozwoli Ci zaoszczędzić na naprawach wynikających z zaniedbania pojazdu. Skuteczne preparaty do mycia silników takich producentów jak K2, TEC i Moje Auto znajdziesz w asortymencie sklepu nocar.pl.
Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com
Materiał oznaczony