Tutaj jesteś

Zmiany w przepisach drogowych

22 listopada 2023 Lifestyle zmiany w przepisach drogowych

Wszystkie obowiązujące przepisy podlegają zmianom – jedne częściej (księgowe i osoby zatrudnione w biurach rachunkowych potwierdzą), inne nieco rzadziej. Nie inaczej jest z przepisami dotyczącymi ruchu drogowego. Każdy kierowca, nie zależnie od tego czy dopiero kurs prawa jazdy zrobił, czy też ma nieco dłuższy staż, musi zmiany w przepisach śledzić i stosować.

Co sprawia, że konieczne jest wprowadzenie modyfikacji i aktualizacji przepisów?

Pierwszym i zarazem najważniejszym celem jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. By i kierujący pojazdami, i rowerzyści, i piesi mogli korzystać z infrastruktury bez narażenia zdrowia i życia, konieczne było, jest i będzie wprowadzenie zmian w zakresie m.in. pojawienia się nowych technologii. Na drogach pojawiły się pojazdy z innym napędem niż spalinowy – są i samochody zasilane gazem i energią elektryczną. Te ostatnie ze względu na swoją ekologiczność mogą np. poruszać się pasami przeznaczonymi dla autobusów czy parkować za darmo w strefach miejskich. Zmiany w przepisach dotyczą też wyposażenia samochodów. Coraz nowsza technologia np. monitorowanie szarych stref, informacja o ruchu poprzecznym, sczytywanie znaków drogowych pozwala zachować bezpieczeństwo podczas jazdy, stąd też zmiany w przepisach by wszystkie nowo wyprodukowane samochody były w niektóre z nich obowiązkowo wyposażone. Jeśli o znakach drogowych właśnie mówimy, to warto wspomnieć, że czasem pojawia się konieczność wprowadzenia nowych oznaczeń i o nich użytkownicy dróg muszą być poinformowani. Bezpieczeństwu drogowemu służą zmiany w sposobach poruszania się po drogach – nie tak całkiem dawno zostały wprowadzone przepisy o sposobach tworzenia korytarza życia, poruszania się na tzw. suwak, rozstrzygające komu należy się pierwszeństwo na pasach, czy używania telefonów komórkowych podczas jazdy. Bezpieczeństwu na drogach służy też, niestety, zaostrzenie kar i podniesienie wysokości mandatów. Drugim celem modyfikacji i aktualizacji przepisów drogowych jest ochrona środowiska. Ruch drogowy będący źródłem emisji spalin i unoszącego się nad miastami smogu znalazł się na celowniku ekologów całego świata. Wciąż wypracowywane są coraz to nowe przepisy, by pomóc planecie i mieszkańcom terenów zurbanizowanych i tak np. do niektórych centrów miast nie mogą wjechać stare ciężarówki i samochody. Należy spodziewać się, że takich przepisów z biegiem czasu pojawi się więcej.

Przepisy drogowe różnią się w zależności od kraju i regionu. Wybierając się poza granice Polski, warto być świadomym obowiązujących przepisów w miejscu przejazdu i docelowym. Aktualne informacje można uzyskać od lokalnych władz drogowych lub agencji odpowiedzialnych za transport.

Materiał zewnętrzny

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?