Tutaj jesteś

Sprzedaż samochodu do skupu – praktyczny poradnik

27 listopada 2023 Samochody Jak sprzedać samochód do skupu aut?

W dzisiejszych czasach nie jest łatwo samodzielnie sprzedać używany samochód — sam proces przygotowania i wystawienia oferty bywa skomplikowany, a wizyty potencjalnych nabywców mogą trwać miesiącami (na dodatek nigdy nie mamy gwarancji, że skończą się one podpisaniem umowy). Znacznie prostszym i zdecydowanie mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest sprzedaż samochodu do skupu. W naszym artykule postaramy się opowiedzieć, jak zwykle przebiega taka transakcja.

Jak skontaktować się ze skupem?

Naszym pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się ze skupem. Można to zrobić na kilka sposobów, na przykład:

  • Skorzystać z internetu. Większość przedsiębiorstw, działających w tej branży, posiada witryny, zawierające specjalne formularze kontaktowe. Przykładem może być Skup Aut w Gdyni i jego strona Skup aut Gdynia BART 505 770 999. Najlepsza cena! – w znajdującym się na niej elektronicznym kwestionariuszu wystarczy wpisać najważniejsze dane dotyczące wozu, informacje kontaktowe i czekać na telefon z firmy.
  • Zadzwonić. To rozwiązanie stosowane jest zwykle przez osoby, które — z różnych powodów — nie mogą czekać na telefon ze strony skupu.
  • Odwiedzić skup osobiście.

Wybór jednej z przedstawionych form kontaktu jest oczywiście uzależniony od naszych indywidualnych preferencji.

Czy warto sprzedać samochód do skupu i jak to zrobić?

Jak przygotować samochód do sprzedaży w skupie?

O odpowiednie przygotowanie samochodu do sprzedaży powinniśmy zadbać nawet wtedy, gdy jego potencjalnym nabywcą będzie skup aut. Warto na przykład:

  • opróżnić wszystkie schowki,
  • posprzątać wnętrze,
  • usunąć nieważne naklejki oraz ślady po nich.

Nie musimy natomiast myć ani nabłyszczać karoserii, nie jest też konieczna wymiana zużytych podzespołów. Co więcej, samochód nie musi być nawet w pełni sprawny (choć, jeżeli tak właśnie będzie, znajdzie to zapewne odbicie w jego wycenie).

Jak odbywa się wycena samochodu w skupie?

Wstępna wycena dokonywana jest zwykle już podczas pierwszej rozmowy. Jeżeli wysokość zaoferowanej kwoty nam odpowiada — pozostaje oczekiwać na wizytę specjalisty, który dokona oględzin auta. Oceni on zgodność naszych deklaracji ze stanem faktycznym i przedstawi ostateczną propozycję. Oczywiście może ona odbiegać od wstępnych ustaleń (np. gdy mocno podkolorowaliśmy obraz naszego wozu w rozmowie telefonicznej), nie jesteśmy jednak zobligowani do jej zaakceptowania — możemy również negocjować lub poszukać alternatywnych dróg zbycia samochodu.

Jak przebiega zawarcie umowy ze skupem samochodów?

Jeżeli zaproponowana cena odpowiada nam, możemy od razu podpisać umowę kupna-sprzedaży samochodu. Do jej zawarcia potrzebne będą:

  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • dokumenty, potwierdzające zawarcie i opłacenie ubezpieczenia OC.

Odpowiedni formularz umowy powinien mieć przy sobie przedstawiciel skupu. Warto oczywiście dokładnie sprawdzić wpisywaną do niego treść (np. poprawność własnych danych osobowych).

Skup aut — czy oferuje dobre warunki sprzedaży?

Jak wygląda transakcja ze skupem aut, gdy sprzedającym jest firma?

Jeżeli sprzedawany do skupu samochód stanowi własność firmy, oprócz wspomnianych wyżej dokumentów przygotować trzeba:

  • potwierdzenie wykupu wozu z leasingu — dotyczy to oczywiście jedynie sytuacji, gdy pojazd użytkowany był wcześniej na podstawie takiej właśnie umowy;
  • pełnomocnictwa lub inne dokumenty, potwierdzające nasze umocowanie do sprzedaży wozu (jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy właścicielem auta jest spółka).

Warto pamiętać, że jeżeli samochód sprzedawany jest przez firmę, rozliczenie odbywa się na podstawie faktury VAT, a jedynym możliwym sposobem otrzymania zapłaty jest przelew.

Jak wygląda zapłata za samochód sprzedany do skupu?

Gdy wóz sprzedawany jest przez osobę prywatną, zapłata następuje najczęściej gotówką, natychmiast po zawarciu umowy. Popularne są też tzw. szybkie przelewy — jeżeli wybierzemy ten model rozliczenia, pieniądze mogą trafić na nasze konto w kilka minut od sprzedaży auta. Po sfinalizowaniu transakcji pozostaje nam jeszcze tylko:

  • zgłosić fakt zbycia pojazdu ubezpieczycielowi (mamy na to 14 dni od momentu podpisania umowy);
  • zgłosić sprzedaż do Urzędu Skarbowego (dotyczy to jedynie sytuacji, gdy od momentu zakupu auta do jego sprzedaży minęło mniej niż 6 miesięcy).

Nie musimy natomiast troszczyć się o transport wozu do siedziby skupu — firma zajmie się tym we własnym zakresie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?