Tutaj jesteś

Sprowadzenie pojazdu zza granicy

31 marca 2020 Motoryzacja


Zakup samochodu to dość poważna inwestycja i ogromne ryzyko, mimo tego klienci chętnie decydują się na takie rozwiązanie. Sprowadzenie auta wiąże się z dopełnieniem od groma obowiązków, takich jak skompletowanie potrzebnych dokumentów do rejestracji samochodu czy do pierwszej rejestracji w kraju. Odpowiednio skompletowana umowa kupna samochodu z zagranicy jest bardzo ważną kwestią do późniejszej bezkłopotliwej rejestracji pojazdu w urzędzie. Warto zadbać o to, aby została opracować ją w dwóch językach. W urzędzie rejestracyjnym bowiem składa się dokumenty w języku polskim. Jeżeli nie dopilnuje się na początku takich rzeczy, konieczna będzie pomoc tłumacza przysięgłego, przez co koszty dotyczące rejestracji auta wzrosną. Przełożenia udokumentowany pieczęcią tłumacza przysięgłego wymagają: dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz umowa kupna.

Jak sprowadzić samochód zza granicy: lawetą czy samemu?

Zależy to od tego w jakim stanie jest auto. Można przywieźć je do Polski na lawecie, bądź przyjechać nim samodzielnie. Oba pomysły posiadają zalety, ale też i wady. Wynajmowanie lawety to dodatkowe koszty, znowu jazda samodzielna domaga dopełnienia wszystkich formalności. Aby można było wyjechać z zagranicy nowym autem, trzeba się udać do zagranicznego wydziału komunikacji, by wykupić tablice eksportowe, inaczej nazywane celnymi. Konieczne będzie ubezpieczenie krótkoterminowe OC. Działa ono na takich samych warunkach jak standardowe OC. Nie przedłuża się automatycznie (jest ważne 30 dni) przed jego zakończeniem konieczne jest wybranie nowej 12-miesięcznej polisy. Już większe koszty sprowadzenia auta odczuje się jtuż po powrocie do Polski. Trzeba udać się do stacji diagnostycznej, aby zostało przeprowadzone pełne sprawdzenie techniczne. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku będzie konieczne do rejestracji auta z zagranicy. Przez to otrzymuje się dokument identyfikacyjny pojazdu. Jest się też odpowiedzialnym za złożenie uproszczonej deklaracji nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U w ciągu 5 dni od kupna. Opłata akcyzy za samochód zależy od pojemności silnika i przedstawia się następująco: 3,1% wartości pojazdu – dla silników do 2000 cm³ oraz 18,6% wartości pojazdu – dla silników od 2000 cm³. Po wstąpieniu do Urzędu Skarbowego i Urzędu Celnego konieczne jest też pójście do wydziału komunikacji.

Rejestracja samochodu

Tutaj w końcu dokonuje się rejestracja samochodu lub przerejestrowanie na siebie. Trzeba liczyć się z kwotą do 256 zł, jeśli tablice zwyczajne, bądź 1176 zł – imienne. Warto zapamiętać, że pierwsza rejestracja w kraju musi być dokonana do 30 dni. W dniu rejestracji auta zagranicznego trzeba wykupić ubezpieczenie OC. Lecz nie powinno się to robić nieuważnie aby nie narazić się na następne wydatki. W zależności od grupy ubezpieczeniowej można zyskać bardzo atrakcyjne zniżki, przez które zapłaci się mniej. Czy warto sprawdzać czy auto jest kradzione? Przezorność to podstawa w takich transakcjach. Powinno się sprawdzić pochodzenie auta oraz jego wartość rynkową, jeśli jest wyjątkowo niska. Dość istotny jest też bezpośredni kontakt ze sprzedawcą, podczas którego osoba kupująca upewni się i zweryfikuje informacje umieszczone w ogłoszeniu sprzedaży.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?