Jeśli chce się mieć samochód, trzeba podjąć wiele decyzji co do tego, jakimi parametrami ma się on charakteryzować. Wpływać one będą oczywiście na przyjemność jazdy, jak i również na bezpieczeństwo. Z tego też powodu określić trzeba model auta, który chce się kupić, jego silnik, czy też wyposażenie. Bardzo ważne jest również to, jaką się wybierze skrzynię biegów. Automat czy manual – jakie są różnice pomiędzy tymi przekładniami?
Charakterystyka skrzyni manualnej
Jeśli chodzi o popularność, to skrzynia manualna, czy też jak często jest nazywana, skrzynia ręczna, to niezaprzeczalny lider. Jakie są zalety i wady tego rodzaju rozwiązania? Warto je znać, zanim wybierze się taki rodzaj przekładni.
Manualna skrzynia to przede wszystkim niższa cena zakupu niż w przypadku automatu. Dotyczy to nie tylko aut używanych, lecz również nowych. Jest to skrzynia znacznie mniej skomplikowana, więc oprócz ceny zakupu, również jej ewentualne naprawy są tańsze. Innego typu zaletą jest to, że daje ona możliwość precyzyjnego wyboru przełożenia. Wielu kierowców lubi mieć nad autem pełną kontrolę, a taka skrzynia w pełni ją umożliwia.
Niestety wadą takiego rozwiązania jest fakt, że wymusza to na kierowcy ciągłe samodzielne zmiany biegów i używanie sprzęgła. W trasie nie jest to jeszcze tak dokuczliwe, lecz stanie w korku z taką skrzynią bywa naprawdę bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem.
Charakterystyka skrzyni automatycznej
Automatyczna skrzynia biegów to rozwiązanie nowsze, które jednak nie jest idealne. Czym się charakteryzuje automat? Zdecydowanie jego najważniejszą zaletą jest wygoda, jaką przynosi. Nie trzeba martwić się o dobranie przełożenia, nie trzeba samodzielnie zmieniać biegów, czy też męczyć się ze sprzęgłem. Jest to więc skrzynia wprost stworzona do miasta, gdzie cały czas wachluje się lewarkiem zmiany biegów w przypadku skrzyni manualnej. Co więcej, automat jest w stanie znacznie zmniejszyć spalanie, ponieważ precyzyjnie dobiera odpowiednie biegi do danej sytuacji na drodze.
Jakie są zatem wady takiego rozwiązania? Przede wszystkim najważniejszą wadą jest wysoka cena, która często podnosi cenę auta nawet o 20%. Wiele osób sądzi, że wadą jest również większa awaryjność, lecz jest to nieprawda, ponieważ trwałość obu rozwiązań jest mniej więcej na tym samym poziomie. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku skrzyni automatycznych w autach o słabszych sinikach, może być ona nieco powolna. Innymi słowy, zwykła skrzynia automatyczna może nie zmieniać zbyt dynamicznie biegów, co będzie przeszkadzało w przypadku np. chęci szybkiego wyprzedzenia innego auta. Oczywiście w autach o większej mocy i z lepszymi skrzyniami taki problem nie występuje.