Tutaj jesteś

Chcesz wyrejestrować swój samochód? Sprawdź, jakich dokumentów będziesz potrzebować!

27 października 2020 Lifestyle

Jeżeli chcesz pozbyć się samochodu, który jest już leciwy i bezużyteczny, możesz oddać go do skupu aut lub próbować go sprzedać. Czy pamiętasz, że musisz go również wyrejestrować? Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić oraz jakie dokumenty będą Ci potrzebne, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Kiedy należy wyrejestrować pojazd?

Na początek warto dowiedzieć się, kiedy w ogóle ciąży na Tobie obowiązek wyrejestrowania samochodu. Auto należy wyrejestrować, gdy doszło do:

  • Wycofania samochodu z obiegu,
  • Trwałej utraty pojazdu w wyniku nieszczęśliwego wypadku np. pożaru,
  • Kradzieży samochodu,
  • Wywozu bądź sprzedaży za granicą
  • Przekazania samochodu do stacji demontażu pojazdu lub punktu zbierania odpadów.

Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży

Nikomu nie życzymy takiej sytuacji, jednak warto wiedzieć, jak postępuje się, gdy samochód zostanie skradziony. Po pierwsze w takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić policji kradzież auta. W jednostce dostaniesz zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie kradzieży auta bądź postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu.

Następnie z takim dokumentem musisz udać się do Wydziału Komunikacji. Oprócz tego należy zabrać również ze sobą dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeżeli została wydana. Ponadto w takiej sytuacji jesteś również zobowiązany do sporządzenia oświadczenia, w którym deklarujesz, że pojazd został skradziony oraz zdajesz sobie sprawę z odpowiedzialności karnej w przypadku składania fałszywych zeznań.

Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu

Jeżeli Twój samochód jest po wypadku lub jest leciwy, warto oddać go do skupu aut za gotówkę w Warszawie. Oddając samochód w takie miejsce, możesz liczyć na szybką legalną transakcję i dzięki temu od ręki pozbędziesz się niepotrzebnego pojazdu oraz otrzymasz za niego zapłatę. W takim wypadku liczy się przede wszystkim waga samochodu, a nie jego stan techniczny.

Skupy aut przyjmują wszystkie samochodu bez względu na ich stan techniczny. Wybierz skup starych aut, a nie pożałujesz! Jednak oddając pojazd do takiego miejsca, musisz zadbać również o jego wyrejestrowanie.

Po złomowaniu samochodu dostaniesz zaświadczenie, z którym również należy udać się do Wydziału Komunikacji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Musisz ze sobą zabrać dowód rejestracyjny samochodu, jego tablice rejestracyjne oraz kartę pojazdu, jeśli była wydana.

Sprzedaż samochodu za granicą a wyrejestrowanie pojazdu

Kolejną sytuacją, która zobowiązuje Cię do wyrejestrowania samochodu, jest jego sprzedaż za granicą. W tej sytuacji w Wydziale Komunikacji musisz przedstawić umowę kupna-sprzedaży auta. Dodatkowo trzeba również zanieść pismo potwierdzające zarejestrowanie samochodu za granicą.

Wyrejestrowanie auta w przypadku trwałej utraty samochodu

Dobra wiadomość jest taka, że takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Jednak, gdy dojdzie do trwałego zniszczenia samochodu podczas nieszczęśliwego wypadku np. pożaru, należy również go wyrejestrować. W Wydziale Komunikacji przedstawiasz dokument, który poświadcza trwałą utratę pojazdu. Ponadto należy także pokazać dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeśli była wystawiona), tablice rejestracyjne oraz dowód wpłaty na rzecz gminy.

Wyrejestrowanie samochodu – podsumowanie

Jako właściciel jesteś zobowiązany do wyrejestrowania samochodu w kilka przypadkach. Należy to zrobić, gdy doszło do: kradzieży pojazdu, sprzedaży samochodu za granicą, trwałej utraty auta, wycofania pojazdu z obiegu lub w przypadku oddania samochodu do skupu aut. Cała procedura odbywa się w Wydziale Komunikacyjnym. Wyrejestrować auto można osobiście, drogą pocztową, a niekiedy również droga elektroniczną.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?