Tutaj jesteś

Co powinna zawierać umowa kupna auta?

8 maja 2021 Motoryzacja umowa kupna auta


Kupowanie samochodu to wielkie wydarzenie. Nie tylko oznacza dość sporą inwestycję, ponieważ kupienie nawet używanego pojazdu to wielki wydatek, lecz przede wszystkim jest całkowitą zmianą w życiu. Dzięki samochodowi można bowiem poruszać się w zupełnie nieskrępowany sposób. Oczywiście podczas realizowania takiego zakupu nie można zapominać o formalnościach, a konkretniej mówiąc o dobrze sporządzonej umowie kupna samochodu.

Dlaczego poprawna umowa kupna auta jest ważna?

Zanim jednak przejdzie się do szczegółów, czyli zawartości umowy sprzedaży auta, najpierw warto sobie zadać pytanie, z jakiego powodu jest to tak ważna rzecz? Co sprawia, że trzeba przyłożyć naprawdę wiele uwagi do zawartych w umowie danych?
Przede wszystkim pamiętać trzeba, że umowa jest potwierdzeniem nabycia danego pojazd. Jest dowodem na to, że faktycznie się go kupiło i zapłaciło za niego określoną kwotę. Dobrze sporządzona umowa zabezpiecza kupującego przed ewentualnymi próbami oszustwa. Auto może być bowiem kradzione, a często po prostu uszkodzone.

Jak sporządzić umowę kupna auta?

Żeby jednak umowa kupna auta spełniała swoje funkcje, musi być odpowiednio sporządzona. Co zatem powinno się w niej znaleźć? Jakie są niezbędne punkty każdej umowy tego typu?
Oczywiście najważniejsze w tym wypadku są szczegółowe dane stron oraz samochodu. Oznacza to, że na umowie powinny znaleźć się imiona i nazwiska stron umowy, ich adresy zamieszkania, numery pesel czy też numery dowodów osobistych. Jeśli chodzi o auto to oprócz marki i modelu, powinny się także na umowie znaleźć numery identyfikacyjne takie jak numer rejestracyjny, numer VIN, a także numer silnika. Oprócz tego obowiązkową informacją jest cena sprzedaży auta, a także oczywiście podpisy obu stron.
Oprócz tych podstawowych i zupełnie obowiązkowych danych, które muszą być obecne na każdej umowie sprzedaży samochodu, powinno się jeszcze znaleźć na niej kilka dodatkowych, które ją uzupełnią. O czym konkretnie mowa? Bardzo dobrym pomysłem jest zawarcie na umowie przebiegu auta, a także jego ewentualnych usterek. Często spotkać się można także z informacjami o poważniejszych usterkach i potwierdzeniu ich usunięcia. Dobrym pomysłem jest wyszczególnienie wszystkich wad danego pojazdu, aby nie były one później powodem ewentualnych problemów. Oczywiście umowa koniecznie musi także posiadać potwierdzenie, że obie strony są świadome stanu technicznego pojazdu i nie będzie on powodem żadnych późniejszych roszczeń. Jest to ważne dla interesu obu stron umowy.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?