Nowoczesna technologia modernizuje wiele organizacji działających na rynku od dziesięcioleci. Współczesne rozwiązania informatyczne są coraz bardziej widoczne w różnych dziedzinach życia codziennego oraz biznesu. Nowinki technologiczne są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie możliwe jest usprawnienie wykonywanej pracy, automatyzacja bądź zwiększenie sprawności zarządzania. Jedną z branż, gdzie postęp jest szczególnie widoczny, jest branża TSL.
Systemy telematyczne – czym one właściwie są?
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie nowoczesnej firmy transportowej bez sprawdzonego systemu telematycznego. Dzięki nowoczesnym technologiom pracownicy firmy mogą zyskać wymierne wsparcie podczas realizowania urozmaiconych zadań. Przez określenie „systemy telematyczne” rozumie się takie rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne, które mają za zadanie:
- usprawnić elektroniczną wymianę informacji w firmie,
- pozyskiwać informacje w wyniku zastosowania czujników pomiarowych oraz kamer rejestrujących (to ostatnie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w transporcie, zapewnia bowiem możliwość rejestracji drogi, co stanowi cenny dowód czynności wyjaśniających prowadzonych w efekcie wypadku na drodze),
- prezentować w przejrzysty sposób zebrane dane (są one przedstawiane użytkownikom w postaci czytelnych wykresów itd.).
Systemy telematyczne w nowoczesnej firmie transportowej
Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii zarówno w Polsce, jak i na świecie sprawia, że stale wzrasta liczba systemów telematycznych, które mogą zostać z powodzeniem wykorzystane w codziennej działalności firm transportowych.
Do tej kategorii oprogramowania komputerowego należy m.in. system WEBFLEET, który zapewnia klientowi m.in. takie funkcjonalności, jak:
- prowadzony w czasie rzeczywistym monitoring pojazdów. Rozwiązanie to znacząco ułatwia nie tylko planowanie tras kierowców (co pozwala przewidzieć koszty z tym związane), ale również ich modyfikację w wyniku np. nagłego pogorszenia warunków atmosferycznych w okolicy lub wystąpienia wypadku tamującego ruch na drodze,
- automatyczna rejestracja czasu pracy kierowców i zdalną obsługę tachografów cyfrowych,
- szybki kontakt z kierowcą znajdującym się na trasie – jest to zapewnione przez łatwy w obsłudze komunikator będący integralną częścią systemu WEBFLEET
- informowanie o stanie technicznym pojazdów – fleet manager otrzyma informację o zbliżającym się terminie przeglądu technicznego pojazdu.
System telematyczny WEBFLEET nie ogranicza pracowników firmy – mogą oni korzystać z wszystkich funkcjonalności usługi, logując się z dowolnego urządzenia mobilnego.
Czy funkcjonowanie przedsiębiorstwa transportowego w XXI wieku jest możliwe bez wykorzystywania systemów telematycznych? Zapewne tak. Trzeba jednak pamiętać o tym, że konkurencja nie śpi, a wprowadzane modernizacje w znaczący sposób przyczyniają się do automatyzacji i optymalizacji wielu procesów, co przekłada się na poprawę wyników finansowych.