Tutaj jesteś

Dlaczego warto stosować uszlachetniacz do paliwa?

24 czerwca 2021 Motoryzacja uszlachetniacz do paliwa

Wśród wielu produktów, które mają za zadanie usprawnić pracę silników mechanicznych, szczególne miejsce zajmują uszlachetniacze do paliwa. Czy ich rosnąca popularność jest równoznaczna z faktem, że warto je stosować?

Uszlachetniacz do paliwa na problemy z układu paliwowego

Układ paliwowy podatny jest na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które gromadzą się nawet podczas normalnej eksploatacji. Przyczyną problemów może być również wilgoć pojawiająca się w baku. Zmieniające się temperatury sprawiają, że z powietrza, nagromadzonego w zbiorniku paliwa, wytraca się woda. Jest ona cięższa od paliwa, więc gromadzi się na dnie. Zetknięcie wody z metalem skutkuje powstawaniem korozji, a następnie cząsteczek rdzy. To tylko jedno z wielu licznych zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do zbiornika wraz z paliwem. Część z nich jest oczywiście zatrzymywana przez filtr, ale pozostała część trafia do wtryskiwaczy. To z kolei prowadzi do zaburzenia pracy wtryskiwaczy, destabilizuje równomierną pracę silnika a ostatecznie może skutkować poważną awarią.

Właściwości uszlachetniacza do paliwa

Z oczywistych przyczyn nie da się uniknąć wyżej opisanego zjawiska, podobnie jak ciężko jest w 100% zapobiec pojawianiu się innych zanieczyszczeń w obrębie zbiornika paliwa. To jedna z głównych przyczyn, dla których warto sięgnąć po uszlachetniacz do paliwa. Dzięki nim można znacząco zminimalizować ryzyko powstawania usterek oraz wiążących się z nimi kosztów. Tego rodzaju dodatki do paliwa działają oczyszczająco na układ paliwowy. Skutecznie czyszczą takie elementy jak filtr paliwa, wtryskiwacze paliwa, komory spalania, denka tłoków oraz grzybki zaworów i inne elementy układu paliwowego. Uszlachetniacz do paliwa ułatwia rozruch zimnego silnika, wspomaga odblokowanie wtryskiwaczy.

Jak stosować uszlachetniacze do paliwa?

Producenci zalecają, aby stosować preparat co 10 000 przejechanych km. Podczas wizyty na stacji paliw należy wstrzyknąć do wlewu paliwowego zawartość dozownika z uszlachetniaczem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepsze efekty uzyskuje się wówczas, gdy przed tankowaniem ilość paliwa w zbiorniku jest niewielka. Po zaaplikowaniu dawki preparatu pozostaje jeszcze zatankować od 25 do 30 litrów paliwa. Co niezwykle ważne, uszlachetniacze mogą być stosowane do wszystkich rodzajów paliw – benzyny, oleju napędowego oraz do biopaliw. Choć najczęściej wykorzystuje się je do samochodów osobowych, nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby używać ich do innych pojazdów i urządzeń, takich jak ciągniki rolnicze czy piły spalinowe.

Sposób na długowieczność silnika?

Dodatki do paliwa nie tylko oczyszczają układ paliwowy, ale także redukują zużycie paliwa i zwiększają moc silnika. Ich działanie wspomaga rozruch, co jest ważne szczególnie w czasie niskich temperatur i niweluje szkodliwe skutki używania paliw o niskiej jakości. Reasumując, używanie takich preparatów niesie za sobą korzystne skutki dla silnika i przyczynia się do przedłużenia jego żywotności.

Redakcja flamingwheels.pl

Witaj na blogu flamingwheels.pl, na którym tworzymy praktyczne poradniki dla kierowców i fanów mechaniki, motoryzacji i męskiego stylu życia. Sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?