Auta każdego typu – osobowe, dostawcze, ciężarowe, łączy jedno. Mianowicie to, że należy zadbać o ich stan techniczny, aby bez problemu mogły się poruszać po polskich drogach i ulicach. Wszystkie, bez wyjątku, muszą więc przejść obowiązkowy, okresowy przegląd techniczny, w trakcie którego doświadczony mechanik w stacji kontroli wykona bardzo szczegółowe badanie i diagnozę. Wtedy może odkryć ewentualnie jakieś usterki i defekty mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo kierowcy. Dlatego przegląd techniczny samochodu jest tak ważny i nie należy go traktować jak coś złego, jak coś, co tylko spowoduje, że nie dostaniemy mandatu w wysokości 500 zł i nie utracimy dowodu rejestracyjnego. Po upływie terminu ważności badań technicznych pojazd nie ma prawa poruszać się po drogach. Przecież nie chcemy chyba, aby doszło do kolizji niesprawnym autem!
Nowe wytyczne
Zanim jednak udamy się na taki przegląd, to trzeba pamiętać, że w dobie pandemii koronawirusa zostały ogłoszone nowe wytyczne, które trzeba przestrzegać, bowiem ryzyko zarażenie w stacji kontroli pojazdów może być spore! Wystarczy wspomnieć, że w naszym kraju przeprowadza się rocznie 15 mln takich badań technicznych! A jakie zalecenia przygotowało Ministerstwo Infrastruktury? Przede wszystkim ograniczmy do minimum bezpośredni, bliski kontakt z diagnostą; najlepiej więc zostańmy w samochodzie, aby wykonywać polecenia danego diagnosty w jednej z 15 tys. stacji. To nie koniec. Płaćmy kartą płatniczą, a nie gotówką. A jeśli jest kolejka, to czekajmy w środku auta. Jeśli to już wiemy, to istotną informacją będzie jeszcze ta dotycząca samego badania pojazdu. Kiedy trzeba je zrobić? Oczywiście przed upływem terminu wpisanego w dowodzie rejestracyjnym. A jak często? To już zależy od rodzaju i wieku aut. Jeśli chodzi o starsze, to kierowcy powinni wykonywać przegląd raz na rok. A w przypadku nowych, pierwszy przegląd musi się odbyć po 3 latach od daty pierwszej rejestracji! Ciekawie ma się sprawa z samochodami typu nauka jazdy i taksówki czy autami na gaz – te wymagają kontroli co roku.
A jak wygląda sam przegląd techniczny samochodu?
Każdy diagnosta wie, za co się zabrać przy dokładnym badaniu auta. A więc zacznie od układu oświetleniowego, a następnie przejdzie do sprawdzenia stanu ogumienia – jeśli głębokość bieżnika okaże się mniejsza niż 1,6 mm, będzie konieczna wymiana opon. Kolejny etap to patrzenie na stan karoserii i poszukiwania rdzy oraz pęknięć na szybach. Najbardziej istotne są jednak hamulce czy amortyzatory i inne elementy, jak: tarcze, przewody, bębny. A co z płynami eksploatacyjnymi? One są także bardzo ważne! Absolutnie nie ma mowy, aby auto przeszło przegląd, jeżeli są jakieś ich wycieki. Na koniec pozostaje sam silnik – tą najważniejszą część auta trzeba poddać najbardziej dokładnym oględzinom. Diagnosta ma przyrząd do analizy spalin i dzięki niemu może np. sprawdzić emisję szkodliwych spalin. A co z kosztem badania? Ile ono obecnie wynosi? W tym roku za
przegląd techniczny samochodu osobowego zapłacimy 126 zł.