Wraz z postępującą globalizacją, rozwojem miast i rozwojem technologii wyzwaniem stało się zapewnienie dokładnych i terminowych usług transportowych, które spełniają aktualne standardy usług przewozowych.
Transport multimodalny wychodzi naprzeciw tym trudnościom. Jest rozwiązaniem wielu problemów związanych z przemieszczaniem towarów i operacją w labiryncie nowoczesnej infrastruktury transportowej. Warto przyjrzeć się bliżej temu fascynującemu elementowi logistyki i temu, jak wpływa on na nasze życie.
Czym jest transport multimodalny?
Transport multimodalny to system, w którym ładunek lub pasażerowie są przewożeni za pomocą różnych środków transportu, takich jak samochody ciężarowe, pociągi, statki czy samoloty. W transporcie multimodalnym można dokonać wyraźniejszego rozróżnienia między transport intermodalny i kombinowany.
Transport intermodalny wyróżnia to, że cała podróż, od punktu początkowego do miejsca docelowego, odbywa się za pomocą jednej i tej samej jednostki ładunkowej. Kluczową funkcją tego transportu jest to, że towar nie jest rozładowywany i nie ma potrzeby zmiany środka transportu, co eliminuje ryzyko uszkodzenia towaru podczas załadunku.
Zalety transportu multimodalnego
Transport multimodalny pozwala na korzystanie z różnych środków transportu, aby znaleźć najkrótszą i najbardziej ekonomiczną trasę, co prowadzi do optymalizacji dystrybucji. Dodatkowo jego pozytywów należy zaliczyć;
-
ochronę środowiska- dzięki różnym rodzajom transportu i minimalizacji niepotrzebnych przejazdów, transport multimodalny przyczynia się do emisji spalin;
-
bezpieczeństwo- zmniejsza ryzyko utraty lub uszkodzenia ładunku;
-
wzmocnienie konkurencyjności- optymalizacja procesów logistycznych, skraca czas dostawy;
-
globalizacja gospodarki- ułatwia międzynarodowy handel i współpracę między krajami.
Wyzwania i perspektywy transportu multimodalnego
Pomimo że oferuje wiele korzyści, niektóre jego aspekty bywają wyzwaniem dla logistyków. Samo jego wprowadzenie, początkowo wymaga pewnej inwestycji. Jednak są to koszty, które w perspektywie czasu zwrócą się wielokrotnie. Niekiedy przebieg transportu multimodalnego utrudniają międzynarodowe przepisy transportowe, lecz po dokładnej ich analizie i interpretacji nie powinny one stanowić poważniejszego problemu.
Transport multimodalny odgrywa kluczową rolę w rozwoju dystrybucji produktu. Ma potencjał, aby stać się filarem przyszłości, jednak konieczne do jego prawidłowego przebiegu jest zaangażowanie wielu stron, inwestycje w działanie i technologie oraz współpracę na poziomie międzynarodowym.